ماستیت گرانولوماتوز

 

ماستیت گرانولوماتوز (IGM) یک بیماری التهابی بافت پستان است که در کشورهای غربی نادر بوده اما متاسفانه در کشور ما از شیوع بالاتری برخوردار است.

بیماران اغلب با توده­ی یک طرفه پستان مراجعه می­کنند که در مدت زمان کوتاهی به وجود آمده و رشد کرده است. این توده اغلب دردناک، همراه با قرمزی، تورم و التهاب پوست و قسمت­های اطراف است. گاهی وجود این توده باعث به داخل کشیده شدن نوک پستان و تغییر در شکل ظاهری پستان می­شود. در مواردی هم این توده به سطح پوست راه پیدا کرده و با خروج ترشحات همراه است.

همانطور که گفته شد تظاهر شایع این بیماری به صورت توده است، به همین دلیل در بسیاری از موارد ممکن است با توده­های بدخیم پستان اشتباه شود. مشکل اینجاست که در بررسی های رادیولوژیک مانند ماموگرافی و حتی MRI هم احتمال این اشتباه وجود دارد. اما نکته­ی حایز اهمیت این است که این ضایعات سرطانی نیستند و احتمال ابتلا به سرطان را هم بالا نمی­برند، تنها به دلیل ماهیت مزمن و تکرار شونده­ این بیماری برای بیماران مشکل ساز می­شود.

سن افراد مبتلا در اغلب موارد بین 17 تا 42 سال است و اکثر بیماران در زمان شیردهی و یا با فاصله­ی 2 تا 6 سال از آخرین بارداری خود هستند. البته موارد نادری از وجود بیماری در مردان یا در زنان باردار هم گزارش شده است.

 

علت ایجاد ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

 

بر اساس تغییراتی که در طی این بیماری در بافت پستان رخ می­دهد برخی آن­ را جزء بیماری­های خود ایمن یا auto immune حساب می­کنند. در این بیماری­ها، سیستم ایمنی بدن برعلیه خودش اقدام می­کند.

با توجه به اینکه در اکثر موارد، بیماران در سال­های اخیر سابقه شیردهی داشته­اند این تئوری مطرح شده که بدن و سیستم ایمنی تغییرات طبیعی دوران بارداری و شیردهی را به عنوان عامل خارجی تلقی کرده و نسبت به آن واکنش نشان می­دهد.

در بسیاری از مقالات علمی، از ضربه یا ترومای وارد شده به پستان و همچنین مصرف داروهایی که سطح پرولاکتین خون را بالا می برد [مانند داروهای ضد سایکوز] به عنوان عوامل مستعد کننده­ی ماستیت گرانولوماتوز نام می­برند.

 

علائم ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

 

بیماران غالباً با یک توده­ی سفت در پستان به پزشک مراجعه می­کنند. علائم دیگری هم ممکن است همراه با توده در بیماران دیده شود:

·         درد

·         التهاب

·         خروج ترشح از توده

·         تورم پوست پستان

·         بهم خوردن ظاهر و قرینگی پستان

·         بزرگ شدن غده­های لنفاوی در ناحیه زیر بغل همان طرف

 

علائم این بیماری با علائم بسیاری از بیماری­های خوش­خیم و بدخیم پستان (سرطان پستان، سل پستانی و ...) یکسان است. این تشابه نه تنها در معاینه­ی بالینی، بلکه در بررسی­های رادیولوژیک مانند ماموگرافی هم وجود دارد و باعث سخت شدن تشخیص بیماری می­شود.

 

ماستیت گرانولوماتوز چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه:

 مانند سایر بیماری­های پستان، قدم اول در تشخیص این بیماری انجام معاینه توسط جراح است. بعداز اخذ شرح حال و بررسی عوامل خطر برای بیماری­های خوش­خیم و بدخیم پستان و پرس و جوی عوامل زمینه ساز، پستان و زیر بغل بیمار به طور کامل معاینه می شود.

بررسی های رادیولوژیک:

این بررسی ها براساس سن بیمار می­تواند شامل ماموگرافی، سونوگرافی و MRI باشد

انجام نمونه برداری و بررسی های پاتولوژی و میکروبیولوژی:

همانطور که گفته شد، در برخی از موارد علائم این بیماری با سایر بیماری­های خوش­خیم و بدخیم پستان یکسان است. بنابراین لازم است ابتدا از عدم وجود این بیماری­ها اطمینان حاصل شود. به این منظور غالباً یک نمونه بافتی که با سوزنهای نمونه برداری در شرایط سرپایی و یا در اتاق عمل و با برداشتن یک نمونه از ترشحات و دیواره­ی ضایعات انجام شده و برای بررسی به پاتولوژی و آزمایشگاه میکروبیولوژی فرستاده می­شود.

 

درمان ماستیت گرانولوماتوز چیست؟

با توجه به ناشناخته بودن علت این بیماری، هنوز درمان استاندارد و بین المللی برای آن شناخته نشده است. در اکثر موارد سه نوع درمان برای آن وجود دارد:

1- داروهای ضد سیستم ایمنی: شایع­ترین این داروها کورتون­ها هستند که رژیم­های درمانی متفاوتی را شامل می­شوند. مصرف این داروها با صلاح دید جراح باید باشد.

2- آنتی بیوتیک­ها: برای جلوگیری از اضافه شدن عفونت­ها به ضایعات استفاده می­شود.

3- داروهای ضد التهابی: مانند ناپروکسن و پروفن که در کنترل درد و التهاب ضایعات موثر است.

 

 

ماستیت گرانولوماتوز در یک نگاه

کلیات:

اغلب در سنین باروری دیده می شود

اکثر بیماران سابقه­ی شیردهی در فاصله 2 تا6 سال گذشته را دارند.

علائم:

- توده ی سفت در یک پستان

- درد

- خروج ترشحات

- التهاب پوست اطراف ضایعه

- بهم خوردن شکل پستان

علت:

- ناشناخته

- اکثراً جزء بیماری­های خود ایمن شناخته می­شود

- ضربه­ی پستان و افزایش پرولاکتین خون می­تواند در ایجاد آن موثر باشد

تشخیص:

- معاینه

- بررسی رادیولوژیک

- رد سایر علل سرطان و بیماریهای دیگر مانند:

- عفونت

- قارچ

- سل پستان

درمان:

- داروهای سرکوب کننده ی ایمنی:کورتون­ها

- آنتی بیوتیک ها

-  ضد التهاب­ها: ناپروکسن یا ژلوفن