مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

از نظر پزشکی سایز سینه چه اهمیتی دارد؟

 

 

آنچه در مورد اندازه سینه ها در پزشکی مورد توجه است دو موضوع اصلی یعنی رابطه آن با تولید شیر و خطر سرطان سینه است. به طور کلی می توان اظهار داشت که سایز سینه تغییر چندانی در عملکردهای بیولوژیکی آن ایجاد نمی کند. لازم است برای توضیح بیشتر این مطلب، موارد زیر مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

 

1) سایز سینه تاثیری در میزان توانایی تولید شیر ندارد

ازآنجاکه سایز سینه بیشتر به بافت های فیبروز و چربی موجود در آن بستگی دارد تا مقدار غدد شیری، این طور نیست که خانم هایی که سینه های بزرگترین دارند، لزوماً شیر بیشتری تولید کنند. تولید شیر در سینه از طریق هورمونهای خاصی تحریک می شود و بر اساس میزان نیاز و مکیده شدن پستان ها توسط شیرخوار افزایش می یابد. افزایش دفعات شیردهی به نوزاد، تولید شیر را بالا می برد. عوامل دیگری مثل خستگی، استرس و افسردگی می تواند بر تولید شیر تاثیر منفی بگذارد ولی کوچک بودن سینه ها و در حقیقت سایز سینه ها تاثیری در توانایی شیردهی ندارد.

 

2) سایز سینه تاثیری در احتمال ابتلا به سرطان سینه ندارد

تحقیقات اخیر نشان می دهد که سایز سینه تاثیری در احتمال ابتلا به سرطان سینه ندارد. ولی سایز سینه می تواند یک فاکتور مهم در انتخاب شیوه های تشخیصی و درمانی بیماران باشد. متداولترین نوع سرطان سینه از سلول های غددی تولید کننده شیر ایجاد می شود. ازآنجا که این گونه نیست که خانم هایی ک سینه های بزرگتری دارند، لزوماً غدد شیری بیشتری داشته باشند، درنتیجه دلیلی ندارد که این خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه باشند. تنها نکته مهم این است که در برخی از مطالعات نشان داده است که احتمال بروز سرطان سینه در اقرادی که چاقی به ویژه پس از یائسگی دارند بالاتر است. زنان چاق، سینه های بزرگتری دارند اما براساس تحقیقاتی که در بالا به آنها اشاره شد، به نظر می رسد که چاقی عامل تعیین کننده تری است تا بزرگ بودن سینه ها. انباشته شدن چربی های بیشتر، سطح استروژن را بالاتر می برد به همین خاطر است که افراد چاق بیشتر در صدد ابتلا به سرطان سینه هستند.

 

3) سایز سینه تاثیری در میزان درد شما طی ماموگرافی ندارد

در یک تحقیق که در آن از خانم ها درمورد میزان دردشان سوال شد، خانم هایی که سینه های بزرگتری داشتند، درد بیشتری را گزارش ندادند.

 

 

علیرغم موارد ذکر شده در بالا، باید توجه داشت سایز بالای سینه در برخی موارد با ایجاد ناراحتی های فیزیکی و احساسی باعث رنج  بیماران می شود. سایز سینه می تواند بر سلامت روزانه خانم ها تاثیر زیادی داشته باشد. برای مثال، خیلی از خانم ها که سینه های بزرگتری دارند، بیشتر دچار ناراحتی های جسمانی مثل درد کمر، گردن و شانه ها می شوند. برای بعضی از این خانم ها، سینه بندهایی که بهتر بتواند سینه ها را در محل اصلی خود ثابت کند ممکن است راه حل خوبی باشد. علاوه بر این، پایین آوردن وزن برای کاهش چربی های سینه نیز میتواند کمک کننده باشد. باوجود این تلاشها، بسیاری از پزشکان و نیز بیماران، جراحی پستان برای کاهش اندازه آن را برای بهبود آن دردها و مشکلات لازم می دانند.

شکی نیست که سایز سینه تاثیر بسزایی بر سلامت روانی و احساسی خانم ها دارد. خانمی که سینه های بزرگی دارد ممکن است از نظر جنسی زیر سوال رود و به عکس فردی که سینه های کوچکی دارد ممکن است احساس حقارت کند. باید دانست که جز در مواردی مه اندازه سینه ها به صورت بیمارگونه ای کوچک یا بزرگ است در سایر موارد جراحی پستان برای تغییر سایز سینه ها الزامی نبوده و تغییر سایز پستان ها صرفا جنبه زیبایی دارد. بهتر است به این نکته توجه شودکه فشارهای روانی به هر حال با داشتن هر اندازه از سینه ممکن است وجود داشته باشد و درنتیحه بهتر است بانوان جامعه را تشویق کنیم که از وضعیت ظاهری خود در هر صورت احساس راحتی کنند و به هیچ وجه تحت تاثیر باورها و شایعات موجود قرار نگیرند.