مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 

نحوه تکامل سینه جگونه است؟ جگونه می توان شیردهی را قطع کرد؟

 

      تكامل پستان از هفته پنجم جنيني و به صورت ضخيم شدن اكتودرم در سطح جلویی بدن جنين در مسير خطوط شيري كه از زير بغل تا كشاله ران امتداد دارد شروع مي شود . اين خطوط در همه نقاط به جز ناحيه جلوی قفسه سینه (محل اصلی پستان) پس رفت مي كنند. در صورت عدم پس رفت كامل ، پستان هاي فرعي (پلی ماستیا) يا نوک های سینه  فرعي (پلي تليا) به وجود مي‌آيد كه شيوع آن در حدود 1% است .

     بلافاصله پس از تولد در نيمي از نوزادان، ترشحاتي از پستان ( شير جادويي ) خارج مي شود كه علت آن عبور هورمون هاي مادر از طريق جفت به جنين و تحريك پستان نوزاد است . اين ترشحات در  مدت 4-3 هفته كاهش مي يابند. پس از آن پستان تا زمان بلوغ در مرحله سكون باقي مي ماند. در زمان بلوغ، مجاری شیری (تحت تاثير هورمون استروژن) و سلول های شیرساز (تحت تاثير هورمون پروژسترون) تكامل مي يابند. جهت تكامل كافي پستان هورمون های دیگری مثل انسولين، پرولاكتين، كورتيزول و هورمون رشد نيز  لازم هستند .

       پستان بالغ از 25-15 لوب تشكيل شده كه به صورت شعاعي قرار دارند. هر لوب شامل 40-20 لوبول و هر لوبول شامل 100-10 آلوئول است. هاله پستان (نيپل وآرئول) حساس ترين ناحیه پستان است که داراي عضلات صاف و اعصاب حسي فراوان مي باشد. برجستگی های مونتگومري كه مجاري غدد چربي و مجاري شيري به آن باز مي شود دور آرئول قرار دارند و با ترشحاتشان وظيفه لغزنده سازي و حفاظت ازنوک سینه و هاله پستان را به عهده دارند .

در طي بارداري و شيردهي پستان دچار تغييراتي مي شود که عبارت از: افزايش اندازه ورنگ هاله،  برجسته تر شدن دانه های مونتگو مري، افزايش رشد سلول های شیری و عروقی، تكامل سيستم شیرساز و افزايش تمایز و فعاليت ترشحي سلول ها تحت تاثير پرولاكتين می باشند. از ماه سوم بارداري كلستروم (آغوز) به داخل آلوئول ها ترشح مي شود كه اين مسئله تحت تاثير هورمونهای مختلف ازجمله پرولاكتين، هورمون رشد ، انسولين و كورتيزول است. در صورت ختم بارداري پس از هفته 16 بارداري، پستان توانايي ترشح شير را داراست. پرولاكتين هورمون اساسي در تولید شير است واستروژن هورمون تنظيم كننده اصلي ترشح آن است.

           سطح پرولاكتين پلاسما از هفته 8 بارداري به تدريج افزايش مي يابد و در پایان بارداری  به 40-20 برابر مي رسد. علي رغم سطح بالاي پرولاكتين، قبل از زايمان شير ترشح نمي شود.

          در خانم هايي كه شيردهي ندارند، پرولاكتين يك هفته پس از زايمان به ميزان غير بارداري مي رسد، در حالي كه در خانم هاي شيرده پرولاكتين يك هفته پس از زايمان به ميزان 50% كاهش مي يابد و تا 3-2 ماه پس از زايمان نيز ميزان آن بالا است و با هر بار مكيدن حدود 20-10 برابر افزايش مي يابد. از آن به بعد، با هر بار مكيدن حدود 2 برابر افزايش مي يابد كه همين افزايش جهت تداوم شيردهي كافي است.

        مكيدن نوزاد موجب تحريك پايانه هاي عصبي حسي در هاله  و سپس فعال شدن و تحريك هيپوتالاموس و هيپوفيز مغز در جهت ترشح و آزاد سازي هورمون پرولاكتين و اكسي توسين مي شود. پرولاكتين موجب تولید شير و اكسي توسين موجب خروج شير مي گردد. ترشح اكسي توسين به صورت ضرباني بوده و عامل اصلي خروج شير است یعنی فشار منفي  ناشي از مكيدن اثر ضعيفي بر خروج شير دارد. پرولاكتين صرفا" در اثر مكيدن نوزاد آزاد مي شود در حالي كه اكسي توسين از دو طريق ديگر نيز آزادمي شود که عبارتند از :

 الف - اتساع مكانيكي مجاري شيري

 ب- تحريكات بويايي، بينايي، شنوايي (صداي نوزاد) و فكر كردن به نوزاد. همچنین درد، خجالت، ترس، نگراني ، مواد بي هوش كننده، سرما و الكل موجب مهار آزاد شدن اكسي توسين مي شوند.

 

مهم ترين عامل در ادامه شیردهی، مكيدن نوزاد و تخليه مكرر پستان است. ميزان شير توليد شده با ميزان شير دريافت شده با مكيدن مرتبط است. تغذيه، سن، تعداد بارداری و فرم بدن مادر اثر ضعيفي بر حجم شير دارند . ورزش هاي آئروبيك شديد اثري بر حجم شير ندارند.

 

در صورت عدم برداشت شير از پستان ها حداكثر به مدت 48 ساعت، ترشح شير كاهش يافته و تركيبات آن مشابه كلستروم (آغوز) مي شود. باید دانست که بي حس كننده هاي موضعي پاسخ به تحريك پستان را مهار مي كنند.

     جهت ايجاد يا تشديد شيردهي از متوكلوپراميد، Domperidone و كلرپرومازين طبق نظر پزشک معالج استفاده می شود در حالیکه برای قطع يا مهار شيردهي در مرحله اول از کم کردن دفعات و میزان شیردهی، سوتين هاي مناسب و در صورت لزوم استفاده از کمپرس سرد و مسكن (در صورت وجود درد) استفاده می شود. چنانچه با این اقدامات شیردهی قطع نشود، می توان از داروهای بروموكريپتين يا cabergolin  توصيه مي شود.