هورمون درمانی چیست؟

 

هورمون درماني مانند شيمي درماني، نوعي از درمان در سرطان پستان است كه سلولهاي سرطاني را در تمام نقاط بدن (حتی بر سلولهایی كه از طريق جريان خون يا عروق لنفاوي به ساير قسمت هاي بدن پخش شده اند) درمان مي كند.

برخي از انواع سرطان پستان در حضور استروژن سريعتر رشد مي كنند. اين نوع سرطانها «گيرنده استروژن مثبت» دارند و ER+ ناميده مي شوند. در مورد برخي سرطانهاي ديگر اين مسئله در مورد هورمون پروژسترون صادق است و در نتيجه «گيرنده پروژسترون مثبت» دارند و به آنها PR+ گفته مي شود. در مواردي نيز سلولهاي سرطاني هيچ يك از گيرنده هاي استروژني و پروژستروني را ندارند (ER- , PR-).

وقتي تشخيص سرطان براي شما داده شد، آزمايشهايي انجام مي شود تا مشخص كند كه آيا سلولهاي سرطاني شما براي رشد وابسته به اين هورمون ها هستند يا خير. اگر اين وابستگي وجود داشته باشد، هر سلول سرطاني كه پس از جراحي يا پرتو درماني باقي بماند ممكن است در اثر هورمونهاي موجود در بدن شما به رشد خود ادامه دهد. بنابراين هدف از هورمون درماني ايجاد يك خط دفاعي بر عليه آن دسته از سلوهاي سرطاني مي باشد كه از طريق جلوگيري از رسيدن هورمونهاي طبيعي بدن شما (استروژن و پروژسترون) رشد سریعتری پیدا می كند. از اين رو استفاده از هورمون درماني در بيماراني كه سلولهاي سرطاني آنها داراي گيرنده استروژن يا پروژسترون هستند، موجب افزايش طول عمر بيمار مي شود.

 هورمون درماني معمولا پس از جراحي جهت جلوگيري از عود تومور استفاده مي شود. همچنين جهت كاهش رشد تومور در بيماراني كه قبلاً دچار متاستاز شده اند نيز مي توان از اين روش استفاده كرد. اين حالت به ويژه در مواردي كه ضايعه متاستاز در محلي باشد كه به آساني توسط جراحي يا پرتودرماني قابل درمان نباشد ( مثلا در استخوان يا كبد) استفاده بيشتري مي شود. از موارد دیگر استفاده از این روش درمانی، انجام آن در مواردی است که تومور در هنگام تشخیص در مراحل پیشرفته تری بوده و بیمار مسن باشد. در این مورد انجام این کار قبل از انجام جراحی و يا در موارد نادري به عنوان اولین (و نه تنها) اقدام درمانی به کار می رود. 

 

از چه داروهايي براي هورمون درماني استفاده مي شود؟

تاموکسیفن:

شايعترين داروي مورد استفاده جهت هورمون­درماني تاموكسي فن(Tamoxifen)  است كه از 20 سال پيش تا كنون مورد استفاده قرار مي گيرد. اين دارو مانع جایگزینی استروژن در سلولهای سرطانی شده و بعنوان درمان كمكي در انواع مختلف سرطان پستان استفاده مي شود.

مهار کننده های آروماتاز: 

این داروها از تبدیل شدن هورمون های جنسی مردانه (که معمولا به میزان کمی در بدن بانوان وجود دارد) به استروژن جلوگیری می کنند و بنایراین مي توانند در کم کردن اثر استروژن مفید باشند. واضح است که این داروها در زمان قبل از یائسگی (با توجه به مقادیر بسیار زیاد استروژن تولید شده در تخمدان) اثری در درمان نخواهند داشت و تنها در بیمارانی که یائسه می باشند به کار می رود. از این داروها که از آنها به نام مهار كننده هاي آروماتاز یاد می شود مي توان آناستروزول (Anastrozole)  و لتروزول (Letrozole) و اگزمستان (Exemestane) را نام برد.

در مواردي كه بيمار طبق مدارك پرونده و شرايط بيماري در معرض احتمال بالاي عود باشد مي توان اين داروها را همزمان يا پس از ازكارانداختن تخمدان (با دارو، جراحي يا راديوتراپي) تجويز نمود.

 

عوارض هورمون درمانی کدامند؟

تاموكسي فن علاوه بر سلولهاي سرطاني بر ساير سلولهاي بدن نيز تأثير مي گذارد كه عوارض آن ناشي از اين امر است:

* از جمله مهمترين عوارض تاموكسيفن كه در موارد نادری ممكن است ايجاد شود افزايش احتمال تشكيل لخته خون در سياهرگهاي بدن مي باشد كه باعث ايجاد سكته مغزي و یا حمله قلبي شوند.

* از عوارض ديگر تاموكسيفن افزايش احتمال سرطان رحم مي باشد. اگر پزشك معالجتان براي شما تاموكسيفن  تجويز كرده است، در صورت بروز عوارضي مانند خونريزي واژينال، لكه بيني و یا انواع لخته هاي خون يا تغييرات مشابه حتما پزشك خود را مطلع سازيد. همچنين بايد بصورت دوره اي توسط متخصص زنان تحت معاينه لگن قرار گيريد و هر گونه خونريزي يا درد غير طبيعي را به پزشك خود اطلاع دهيد.

لازم به ذکر است که عوارض داروهايي كه بعنوان هورمون درماني استفاده مي شوند، در اغلب موارد خفیف تر از عوارض داروهاي شيمي درماني بوده و در اغلب موارد قابل تحمل مي باشند. لذا با در نظر گرفتن فوايد تاموكسيفن(مانند کاهش کلسترول خون و کاهش پوکی استخوان)، امروزه صاحب نظران استفاده از اين دارو را در اغلب مبتلايان به سرطان پستان بعنوان درمان كمكي مفيد دانسته و توصيه مي نمايند.

لتروزول نیز مانند هر داروی دیگری در کنار اثرات درمانی عوارض جانبی دارد. در صورت بروز هر یک از این عوارض لازم است پزشک خود را مطلع سازید. از جمله­ی این عوارض می توان نوارد زیر را نام برد:

- دردهای عضلانی و استخوانی

- سردرد

- خستگی

- افزایش فشار خون

- تهوع و استفراغ