جراحي سرطان پستان

 

جراحی، اصلی ترین روش درمانی سرطان پستان است و اغلب زنان مبتلا به سرطان پستان، باید تحت عمل جراحي قرار گيرند. نوع عمل جراحي به عوامل مختلفي بستگي دارد كه شما بايد در مورد آن با جراح خود صحبت كنيد.

معمولا عمل جراحي در يك بيمارستان يا يك مركز جراحي انجام مي شود. بهتر است توجه ويژه اي به انتخاب جراح خود داشته باشید. راههاي مختلفي براي انتخاب مناسب ترين پزشك براي جراحي شما وجود دارد كه مهمترين آنها دانش و حوصله او در پاسخ به سوالات شما، تجربه و تخصص او و پرسش از بيماراني كه توسط او جراحي شده اند، مي باشد. اگر چه با توجه به رابطه مالي مستقيم پزشك و بيمار در كشورمان اين انتخاب و اعتماد مشكل تر شده است ولي به هرحال توجه كنيد كه جراحي خود را به كسي بسپاريد كه اعتماد شما را كاملا جلب كرده است.

توجه داشته باشيد كه امروزه با توجه به گسترش ارتباطات و در اختيار بودن منابع پزشكي (كه قابل فهم براي عامه مردم باشد) جراح مي بايست روش هاي درماني را با بياني كه براي شما كاملاً  قابل فهم باشد توضيح دهد. بكار بردن عبارات كلي مانند سرطان، عفونت، رسيدن عفونت به خون، سرطان خوش خيم و ... كه بعضاً هيچ پايه و اساس علمي ندارند به هيچ عنوان نبايد براي شما قانع كننده باشد.

در جراحي براي درمان سرطان پستان جراحي دو محل بطور جداگانه بايد مورد توجه قرار گيرد، اول جراحي تومور پستاني و دوم جراحي غدد لنفاوي زيربغل، اگرچه در تكنيك انتخاب شده براي بيمار اين دو موضوع در يك زمان مدنظر قرار مي گيرد ولي تصميم گيري براي جراحي غدد لنفاوي زيربغل از اول جداگانه و خاص خود پيروي مي كند.  

امروزه انواع مختلفي از جراحي براي سرطان پستان وجود دارد كه شامل موارد زير مي باشند:

* برداشتن تمام نسج پستان همراه با غده های لنفاوی زیر بغل و تمام بافت های مجاور پستان (ماستكتومي راديكال وسيع)

* برداشتن تمام نسج پستان  همراه با غده های لنفاوی زیر بغل (ماستكتومي راديكال تعديل شده)

* برداشتن تمام نسج پستان (ماستكتومي ساده)

* برداشتن قسمتی از پستان به صورت برداشت یک چهارم و یا کمتر از نسج پستان.

* برداشتن قسمتي از نسج پستان و انجام بازسازي همزمان پستان (جراحي هاي انكوپلاستيك پستان)

لازم به ذكر است كه انتخاب نوع جراحي به عوامل مختلفي بستگي دارد و انتخاب درمان های سنگین تر مثل برداشتن تمام پستان، الزاما به معني پيشرفته بودن بيماري نيست.


 

                  

ماستكتومي راديكال وسيع

اين روش شامل برداشتن كل پستان به همراه، عضلات قفسه سينه كه زير پستان قرار دارند و نیز غده هاي لنفاوي زير بغل مي باشد. اين روش بسيار تهاجمي بوده و بجز در موارد محدود استفاده نمي شود. اگرچه امروزه این نوع جراحی به عنوان یک روش معمول، منسوخ شده است ولی در موارد خاصی که تومور بسیار پیشرفته بوده، زخمي بوده و يا و به جدار قفسه سینه دست اندازی کرده باشد و به انواع درمان هاي شيمي درماني و راديوتراپي پاسخ نداده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 برداشتن كامل بافت پستاني و غده هاي لنفاوي زير بغل (ماستكتومي راديكال تعديل شده)

برای سالیان درازی، اين روش جراحي، شايعترين و استاندارد ترین روشي بود كه براي درمان بيماران انجام مي گرفت. اگرچه هم اکنون نیز از این روش به عنوان یکی از بهنرین روش های جراحی استفاده می شود، ولی به نظر می رسد در بسياري موارد از جمله مواردی که تشخیص زودتر داده شده باشد، مي توان روش های محافظه کارانه تر را جایگزین آن می نمود.

در اين روش تمام بافت پستان، نوك پستان، هاله اطراف نوك پستان ، پوست و غده هاي لنفاوي زير بغل برداشته مي شوند اما عضلات جدار قفسه سينه دست نخورده مي مانند و بنابراین اختلال در عملکرد دست کمتر از روش اول خواهد بود. از نقطه نظر پزشکی و موفقیت درمانی، اين عمل به اندازه جراحي هاي وسيع تر مؤثر است.

ماستكتومي براي بيماران با شرايط زير انتخاب مناسبي است:

- زناني كه در آنها پس از برداشتن محدود توده بدخيم امكان انجام راديوتراپي وجود ندارد. از جمله اين موارد مي توان به در دسترس نبودن دستگاه های رادیوتراپی یا متخصص مربوطه، حامله بودن بيمار يا وجود برخي بيماريهاي نسج همبند مثل لوپوس اشاره كرد.

- هنگامی که چندين تومور با فاصله زیاد دریک پستان قرار دارند انجام ماستكتومي لازم به نظر مي رسد به طوری که انجام جراحی با حفظ پستان عملا مقدور نمی باشد.

- زناني كه خودشان ترجيح مي دهند تحت عمل ماستكتومي (برداشتن كامل پستان) قرار گيرند.

 

برداشتن تمام پستان (ماستكتومي ساده)

اين عمل جراحي شامل برداشتن كل بافت پستان مي باشد. در اين روش جراحي، جراح عضلات جدار قفسة سينه را كه در زير پستان قرار دارند (عضلة سينه اي بزرگ و كوچك) بر نمي دارد. بافت لنفاوي موجود در زير بغل و منطقة شانه نيز برداشته نمي شود . اين روش در موارد خاص مثلا وقتی كه سرطان پستان از نوع غیر مهاجم است  یا در برخی از انواع تومورهای فیلویید، كاربرد دارد. باید توجه داشت که با توجه به عدم دست کاری غدد لنفاوی زیر بغل، احتمال ایجاد ورم دست پس از ماستکتومی ساده از بین می رود. 


 

 

برداشتن توده پستاني همراه با مقداري از بافت اطراف آن ( لامپكتومي)

اين روش، جايگزيني براي ماستكتومي است. در اين روش بافت سرطاني همراه با حاشيه اي از بافت سالم پستاني در اطراف آن برداشته مي شود تا مطمئن باشيم كه هيچ بقايايي از سرطان در پستان باقي نمانده است. اين روش با عنوان جراحي محافظه كارانه، نيز شناخته مي شود. نامهاي ديگر اين روش برداشتن پستان بصورت جزئي، برداشتن توده یا برداشتن يك چهارم پستان مي باشند. جهت تعيين ميزان گسترش تومور لازم است همراه اين جراحي از غده هاي لنفاوي زيربغل نيز نمونه گيري انجام مي شود.

لازم است توجه شود كه درمان استاندارد پس از برداشتن توده سرطاني يا برداشتن بخشي از پستان، پرتودرماني يا درمان با اشعه ايكس مي باشد. اين اقدام تقريبا در تمام بيماران الزامي بوده و بايد در فاصلة 6-4 هفته پس از درمان جراحي انجام شود. تنها در مواردي كه پس از عمل شيمي درماني لازم باشد و براي بيمار انجام شود مي توان اشعه درماني را به پس از شيمي درماني موكول نمود.

 

جراحي هاي انكوپلاستيك پستان:

در اين موارد جراح سعي مي كند در عين كنترل موضعي بيماري بهترين نتيجه زيبايي را نيز حاصل كند. جراح در این موارد از تکنیک های جراحی اونکوپلاستیک که شامل برداشتن توده سرطانی به همراه حاشیه ای از نسج پستان مجاور آن و سپس شکل دهی مجدد به پستان می باشد، استفاده خواهد کرد. در اين روش ها تكنيك هاي جراحي سرطان همزمان با تكنيك هاي جراحي پلاستيك مورد استفاده قرار گرفته و باعث مي شود كمترين اشكال زيبايي بدنبال برداشتن قسمتي از پستان ايجاد شود.

جراح تا زماني كه متخصص آسيب شناسي نمونه را بررسي نكرده باشد در مورد آلودگي يا عدم آلودگي لبه هاي بافت برداشته شده اطلاعي ندارد. او معمولا مقدار مطمئني از بافت سالم اطراف تومور را بر مي دارد ولي با توجه به اينكه سلولهاي سرطاني با چشم قابل رؤيت نيستند، قادر نخواهد بود با اطمينان صد درصد نسبت به پاك بودن لبه هاي قسمت برداشته شده از سلولهاي سرطاني قضاوت نمايد. لذا جراح مي بايست با كمك متخصص آسيب شناسي كه نمونه خارج شده را با ميكروسكوپ بررسي مي كند اين اطمينان كامل را حاصل كند. اگر جه می توان این اطمینان را با روش انجماد نسجی (Frozen Section)  در حین عمل کسب کرد ولی اطمینان 100 درصد فقط با پاسخ آسیب شناسی فطعی که حدود یک هفته پس از جراحی آماده می شود، به دست می آید.

 


 

جراحی غدد لنفاوي زير بغل

در اغلب موارد لازم است چربي و غدد لنفاوي از ناحيه زير بغل برداشته شود تا اطمينان حاصل گردد كه آيا سلولهاي سرطاني به خارج از بافت پستان و به غدد لنفاوي زير بغلي گسترش يافته اند يا خير. غدد لنفاوي، بخشي از سيستمي هستند كه مايعي بنام لنف را در تمام بدن جمع آوري مي كند. وقتي سلولهاي سرطاني در بدن منتشر مي شوند، در اغلب موارد اولين جايي كه خارج از پستان مي توان آنها را يافت، غده هاي لنفاوي زير بغلي هستند. با برداشتن اين غده هاي لنفاوي حين جراحي و بررسي آن زير ميكروسكوپ، متخصص آسيب شناسي مي تواند تعيين كند كه آیا اين غده هاي لنفاوي مثبت (حاوي سلولهاي سرطاني) و يا منفي  (فاقد سلولهاي سرطاني) هستند.

 البته مطالعاتي منتشر شده اند كه اعلام كرده اند به جاي برداشتن تمام يا بيشتر غدد لنفاوي زير بغل، مي توان اولين غده لنفاوي كه بعد از بافت پستاني وجود دارد و به آن غده لنفاوي نگهبان مي گويند را خارج و بررسي كرد.    براي برداشتن غده لنفاوي نگهبان يك مادة ايزوتوپ و نيز يك ماده رنگي را قبل از عمل پستان، در اطراف غده سرطاني و يا در زير هاله پستان تزريق مي کنند. اين مواد توسط جريان لنف پستان به سمت غده لنفاوي حمل مي شود و جراح با يك وسيله خاص مي تواند اولين غده لنفاوي (كه همان غده لنفاوي نگهبان است) را مشخص كرده و با برداشتن و ارسال آن براي متخصص آسيب شناسي تعيين می کند كه آيا اين غده لنفاوي حاوي  سلولهاي سرطاني مي باشد يا خير. از آنجا که وضعيت غده لنفاوي نگهبان با دقت بالايي نشانگر وضعيت بقيه غدد لنفاوي زير بغل مي باشد، اگر اين غده لنفاوي عاري از سلولهاي سرطاني باشد، جراحي خاتمه يافته و اين موضوع نشانگر آلوده نبودن غده هاي لنفاوي زير بغل است. بنابر این برداشتن كامل غده هاي لنفاوي لزومی نخواهد داشت و بيمار در معرض عوارض آن كه مهمترين آنها ورم لنفاوي دست پس از جراحي است، نخواهد بود. اگر غده لنفاوي نگهبان براي سلولهاي سرطاني مثبت باشد بايد غده هاي لنفاوي زير بغل بطور كامل برداشته شود

 

عوارض جراحی:

 

ممکن است برخي از عوارض زير بعد از جراحي پستان بروز كنند كه لازم است در صورت بروز آنها بلافاصله با پزشك خود مشورت كنيد تا اقدام مناسب جهت رفع آنها انجام شود.

* موارد زير از جمله عوارض كوتاه مدت جراحي است:

- عفونت زخم

- هماتوم يا تجمع خون در محل زخم (خونريزي به داخل زخم)

- سروما يا تجمع مايع شفاف در محل زخم

* عوارض دراز مدت جراحي نيز شامل موارد زير است:‌

- درد يا «سندرم پس از برداشتن پستان» كه به علت صدمه احتمالی به اعصاب ايجاد مي شود.

- لنف ادم يا تورم دست كه به دليل برداشتن غده هاي لنفاوي زير بغل ايجاد مي شود و مي تواند حتي سالها پس از جراحي ايجاد شود.