زندگي و تحصيلات

دکتر احمد کاویانی در سال 1348 در شهر قزوین به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در دبستان بدر، راهنمایی را در مدرسه امیر کبیر و دبیرستان را دبیرستان دکتر شریعتی در همان شهر به پایان رسانید. در در خرداد ماه سال 1366 پس از پذیرفته شدن در رشته پزشکی در دانشگاه تهران به تهران آمد و پس از 7 سال در اردیبهشت ماه 1374 درجه دکترای حرفه ای پزشکی را اخذ نمود. در مهر ماه همین سال پس از قبولی در امتحان جامع دستیاری، فعالیت تحصیلی خود را در رشته جراحی عمومی دربیمارستان امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی تهران پی گرفت و پس از 4 سال در شهریور ماه سال 1378 موفق به اخذ بورد تخصصی جراحی عمومی گردید. او در این آزمون در بین شش رتبه برتر بود.

پس از آن دوران مقدس خدمت سربازی را در شهرهای یزد و  قزوین گذرانید. در زمستان 1378 و همزمان با سپری کردن دوران خدمت سربازی، به عنوان معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی برگزیده شد و در این مرکز بمدت 4 سال مشغول به فعالیت بود. در طی این مدت فعالیت های علمی و پژوهشی این مرکز از نظر کیفی و کمی روند رو به رشدی را تجربه کرد. همچنین در این مدت مرکز لیزر پزشکی جهاد دانشگاهی را پایه گذاری نمود که امروز یکی از مراکز علمی معتبر در عرصه کاربرد های لیزر در پزشکی است.

در دی ماه 1381 در طی یک رقابت فشرده ، با توجه به فعالیتهای علمی، پژوهشی و نگارش مقالات متعدد و کتاب های علمی در زمینه بیماریهای پستان، به عضویت هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درآمد و از آن تاریخ کار خود را در قالب استادیار گروه آموزشی جراحی عمومی دراین دانشگاه پی گرفت. در ابتدای فعالیت به عنوان رییس اورژانس  و درمانگاه های بیمارستان امام خمینی برگزیده شد و در سال 1383 به عنوان رییس مرکزتوسعه تحقیقات بالینی در دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه فعالیت داد. در این مدت این مرکز به عنوان مرکز نمونه کشوری در عرصه توسعه تحقیقات بالینی در وزارت بهداشت انتخاب کردید.

 دکتر کاویانی در آبانماه 1385 و پس از اخذ پذیرش های لازم جهت ادامه تحصیل به شهر پاریس کشور فرانسه رفت و دوره فلوشیپ جراحی پستان و سرطان را در "انستیتو کوری" (Curie Institute) در سال 2007 میلادی با موفقیت به پایان رسانید.  در سال تحصیلی 2008-2007 با توجه به توفیقات علمی و چاپ بیش از 14 مقاله در مجلات بین المللی ، 15 مقاله در مجلات علمی و پژوهشی داخلی و نگارش 2 کتاب تخصصی در زمینه بیماریهای پستان برای گذراندن دوره جراحی انکوپلاستیک پستان در "انستیتو گوستاو روسی"(Gustave Roussy Institute) پاریس پذیرفته شد. او دوره دانشگاهی فوق تخصصی جراحی های انکوپلاستیک و بازسازی پستان را در نوامبر سال 2008 میلادی با موفقیت به پایان برد و موفق به اخذ این دیپلم فوق تخصصی گردید. در پایان این دوره از سوی رییس بخش جراحی انستیتو کوری پیشنهاد ادامه فعالیت در آن مرکز معتبر را داشت ولی با توجه به اولویت های فکری خود  ترجیح داد فعالیت های خود را کشور ایران پی بگیرد.

همزمان با این دوران و پس از بازگشت از فرانسه، با توجه به فعالیت های علمی آموزشی، پژوهشی و درمانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به ارتقاء رتبه علمی از استادیاری به دانشیاری گردید. جاصل فعالیت چند ساله او پس از بازگشت از دوره فوق تعصصی، راه اندازی بخش جراحی پستان در بیمارستان امام خمینی تهران که عمدتا به بیماران شریف و کم بضاعت سرویس دهی می کند، می باشد. همجنین دکتر کاویانی همت ویژه ای برای تربیت همکاران جوانتر خود و آموزش و توانمند سازی آنها گمارده است. در همین راستا او به اتفاق برخی از همکارانش از جمله دکتر معصومه نجفی طرح درس رشته فوق تخصصی جراحی پستان را به رشته تحریر در آورده است که مراحل پذیرش دانشجوی فوق تخصصی در این رشته در وزارت بهداشت در حال انجام است.

دکتر کاویانی در این مدت مسئولیت های متعددی مانند رئیس بیمارستان امام خمینی تهران را برای مدت 2 سال (1387 تا 1389) عهده دار بوده است. سمت معاون پژوهشی گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران (از 1390 تا کنون)، دبیر علمی کنگره های اول تا پنجم سرطان پستان(1382 تا 1391)، مسئول تدوین نقشه جامع علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران (1387 تا 1388) از جمله سایر فعالیت های آکادمیک اوست. در حال حاضر او به عنوان رئیس دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول فعالیت است.

اما از سال 1392، شاید به جرات بتوان گفت مهمترین فعالیت علمی دکتر کاویانی آغاز گردیده است که مربوط به راه اندازی مجله علمی بین المللی به نام Archives of Breast Cancer می باشد. او این کار بزرگ و مهم را با دعوت از اساتید برجسته بین المللی آغاز نموده است و در حال حاضر این کار با همکاری 20 تن از اساتید معتبر در رشته های مرتبط با سرطان پستان که بسیاری از آنان از روسای دپارتمان های دانشگاه های معتبر اروپایی، آمریکایی و ژاپن هستند به پیش می رود. این مجله یک فصلنامه با انتشار آنلاین و گستره توزیع بین المللی است. این مجله ارگان اصلی موسسه بیماری های پستان دکتر کاویانی است ولی در این راه از همکاری های آکادمیک دانشکاه های معبتر و به ویژه دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان ناشر بهره مند است.

هم اکنون او بعنوان فوق تخصص جراحی پستان و دانشیار گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران مشغول فعالیت می باشد.