ارتقاي آگاهي زنان از سرطان پستان، یک ضرورت انکار ناپذیر
سرطان پستان در ایران، همه ساله مشکلات بسیاری ایجاد میکند. نقش رسانه ها در آگاهی بخشی در مورد این بیماری بسیار مهم است. در حالیکه مشکلات زیادی در کشور ما برای پرداختن رسانه ها به این بیماری وجود دارد، این بیماری به روند رو به تزاید خود ادامه می دهد.
1396/8/19   0

 

سرطان پستان يك بيماري با قدمت 3 هزار ساله است که اولين بار توسط مصريان قديم کشف شده است.

 

در پزشكي قديم هند، پرو، چين، روم، يونان و ايران نيز مطالعات زيادي درباره علل پيدايش، پيشگيري و درمان اين بيماري انجام شده است.

 

با توجه به اينکه اين بيماري زنان را از يک سو به عنوان مادر و کانون خانواده در سن بازدهي فردي و اجتماعي درگير مي کند و از سوي ديگر شايع ترين سرطان در ميان زنان است، از اهميت ويژه اي برخودار است.

 

پيشگيري از ابتلا به اين بيماري با واکسيناسيون امکانپذير نيست، اما زنان با در پيش گرفتن يک الگوي سالم در زندگي مي توانند تا حدودي خود را از ابتلا به اين بيماري مصون نگه دارند.

از اين رو متخصصان با توجه به قرار گرفتن در اکتبر ماه ارتقاء آگاهي زنان از سرطان پستان در راستاي اطلاع رساني بيشتر در خصوص اين بيماري توصيه هاي جامعي براي پيشگيري از آن به بانوان ارائه داده اند، که ده مورد از اين توصيه ها به شرح ذيل مي باشد:

 

1- از چاقي و اضافه وزن بپرهيزيد. هميشه سعي كنيد وزن خود را در وضعيت متعادل نگهداريد. چاقي، خصوصاً در سنين بعد از يائسگي شانس ابتلا به سرطان پستان را افزايش مي دهد.

 

2- فعاليت بدني داشته باشيد. داشتن فعاليت و ورزش منظم نه تنها از قلب شما محافظت مي كند، بلكه در پيشگيري از ابتلا به سرطان پستان مؤثر است. براي رسيدن به اين هدف، انجام 60- 45 دقيقه فعاليت بدني 5 روز درهفته كفايت مي كند.

 

3- حتي الامكان در دوران يائسگي از مصرف هورمون پرهيز کنيد، بسياري از زنان در اين دوران دچار علائمي مثل گرگرفتگي، پوكي استخوان و خشكي واژن مي شوند و هورمون درماني باعث بهبود اين علائم مي شود اما از طرفي شانس ابتلا به سرطان پستان را افزايش مي دهد خصوصاً اگر به مدت طولاني مصرف شود. در مورد روشهاي بهبود علائم يائسگي و جايگزين هورمون درماني مي توانيد با پزشك متخصص مشورت كنيد.اگر هورمون درماني براي شما ضروريست، آن را به صورت كوتاه و با نظر پزشك معالج مصرف كنيد.

 

4- شيردهي، شانس ابتلا به سرطان پستان را كاهش مي دهد. مطالعات نشان داده اند كه به دليل کاهش سطح استروژن در دوران شيردهي در بدن زنان هر چه اين دوران بيشتر باشد، شانس ابتلا به سرطان پستان نيز برحسب طول مدت شيردهي پايين مي آيد.

 

5- تغذيه مناسب داشته باشيد، بيشتر مطالعات انجام شده در اين زمينه بيانگر اين مطلب است كه ابتلا به سرطان پستان در كشورهايي كه چربي كمتري مصرف مي کنندپايين است و توصيه مي شود از غذاهاي تازه و سالم شامل چندين وعده ميوه و سبزيجات در روز استفاده كنيد. مصرف چربي و گوشت قرمز را محدود کنيد و بيشتر از گوشت مرغ و ماهي استفاده كنيد.

 

6- در مورد مصرف قرص هاي ضدبارداري، خصوصاً به مدت طولاني حتماً با پزشك معالج خود مشورت كنيد و از مصرف خوسرانه اين داروها بپرهيزيد.

 

7- روش انجام معاينه پستان را بياموزيد و با علائم سرطان پستان آشنا شويد. از آنجايي که شايعترين علامت سرطان پستان وجود توده بدون درد در پستان است كه در اكثر موارد توسط خود بيمار تشخيص داده مي شود. اين توده معمولاً غيرمتحرك و چسبيده به بافت اطراف است و ممكن است باعث تغيير شكل يا رنگ پوست پستان شود.

 

گفتني است، ساير علائم سرطان پستان شامل زخم نوك پستان، ترشح خوني از نوك پستان و لمس توده در زير بغل است که اگر شما به بافت پستان خود توجه داشته و معاينات منظم را انجام دهيد، در صورت بروز سرطان در مراحل اوليه با مراجعه به پزشک مي توانيد از درمان کامل اين بيماري برخوردار شويد.

 

  
  
  
نظرات کاربران:
شما هم نظر خود را مطرح کنید:
نام(اختیاری):
آدرس پست الکترونیکی(اختیاری):