سرطان پستان در مردان ارثی تر است!
شاید این تیتر کمی خواننده را متعجب کند. بسیاری حتی نمی دانند که مردان نیز به سرطان سینه مبتلا میشود چه رسد به اینکه چه فرق هایی بین سرطان سینه در زنان و مردان وجوددارد.......
1397/8/25   0

بدلیل اهمیت سرطان پستان، ماه اکتبر در جهان به اطلاع رسانی درباره این سرطان اختصاص یافته است. تمرکز بر آگاهی رسانی برای زنان بعلت آمار بالای ابتلای آنان باعث شده تا میزان آگاهی رسانی و تمرکز بر ابتلای مردان به سرطان پستان پائین باشد.

با اینکه آمار ابتلا به سرطان های پستان در مردان کمتر از ۱٪ درصد است اما احتمال بقای مبتلایان مرد به این سرطان به دلیل تشخیص دیر هنگام کمتر است. اکثر تشخیص های این سرطان در مردان در مراحل سه و چهار است. این در حالی است که در صورت تشخیص به موقع، احتمال بهبود مردان مبتلا به این سرطان مشابه مبتلایان زن است.

در حقیقت اگرچه بافت پستانی در  مردان همانند زنان وجود ندارد اما وجود مقدار کمی از این بافت باعث می شوذ که آنها هم مانند زنان در معرض سرطان پستان قرار گیرند.

در سال 2017 حدود ۲۴۷۰ مرد در جهان به سرطان پستان مبتلا شدند که آمار قابل توجهی است.

ابتلا به سرطان سینه در میان مردان زیر ۳۵ سال نادر است. بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در مردانی دیده می شود که تحت درمان با استروژن قرار گرفته، یا در معرض اشعه بوده اند. افراد مبتلا به یک بیماری ژنتیکی نادر بنام سندرم کلاین فلتر که یک بیماری ژنتیکی است، بویژه، مستعد به سرطان پستان هستند.  

 

اهمیت دارد که تاکید شود که بزرگ شدن پستان ها که از آن به ژنیکوماستی یاد می شود باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان نمی شود.

 

نشانه های این بیماری در مردان مشابه علائم دیده شده در زنان است. اکثر سرطان های پستان در مردان زمانی تشخیص داده می شوند که فرد وجود یک توده راروی قفسه سینه یا فرورفتگی نوک سینه به طرف داخل را احساس می کند. اما برخلاف زنان مردان زمانی به پزشک مراجعه می کنند که نشانه ها پیشرفت کرده و اغلب خونریزی از نوک سینه و ناهنجاری ها در پوست ناحیه سرطانی بوجود آمده است. در بسیاری از این مردان در این حالت سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است. بهر حال شایعترین علامت، وجود توده سفت و بدون درد در محل بافت پستان است.

 

سرطان پستان در مردان همان اندازه جدی است که در زنان، اما از آنجا که بسیاری از مردان تصور ابتلا به این بیماری را نمی کنند و از حضور در مراکز درمانی مخصوص این بیماری، که اغلب زنان در آن هستند، احساس خجالت دارند، بیماری آنها در مراحل پیشرفته تری تشخیص داده میشود و این باعث میشود فکر  کنیم که سرطان پستان در مردها، حتی  جدی تر هم هست.!!

 

 

 

این سرطان در مردان همانند زنان مورد بررسی قرار میگیرد و درمان میشود یعنی همان تکنیک های مورداستفاده برای تشخیص بیماری درزنان شامل معاینه با دست، ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی در مردان نیز بکار میروند. 

 مردانی که دارای فرزند هستند بویژه اگر دختر دارند با توجه به احتمال وجود زمینه ژنتیکی، باید مشاوره ژنتیک انجام دهند.

 

آنچه بسیار مهم ایت اینکه بر حلاف موارد ابتلا در خانها که بررسی ژنتیکی در موارد خاص وتنها با افزایش تعداد مبتلایان زن و پایین آمدن سن آنها  و یا در انواع خاصی از سرطان، لازم میشود، در مردان حتی با درگیری یک نفر در هر سنی و از هر نوعی، بررسی های ژنتیکی الزاما برای فرد بیمار و نیز بانوان آن خانواده ضروری است.

 

همانند زنان، درمان درمردها هم  همان چهار درمان سرطان  شامل جراحی ،پرتودرمانی ، شیمی درمانی ، هورمون درمانی  است. جراحی در مردان بیشتر به صورت ماستکتومی انجام می شود. بیوبسی غده لنفاوی نگهبان جهت بررسی غدد لنفاوی زیر بغل و کاهش خطر بروز ورم لنفاوی توصیه می شود. نیاز به رادیو تراپی مشابه زنان و در مواردی است که شانس بروز عود موضعی زیاد است با توجه به اینکه 80% بیماران مذکر دارای گیرنده های هورمونی می باشند درمان هورمونی خصوصاً با تاموکسیفن توصیه می شود و شیمی درمانی در مورد کسانی انجام می شود که گیرنده های هورمونی آنها منفی بوده یا سایز تومور بزرگ و غدد لنفاوی متعدد درگیر می باشند

نکته مهم اینکه موفقیت درمان در زنان و مردان تقریبا یکسان است و از این نظر تفاوتی بین مبتلایان مرد و زن نیست.

 
 

  
  
  
نظرات کاربران:
شما هم نظر خود را مطرح کنید:
نام(اختیاری):
آدرس پست الکترونیکی(اختیاری):