مشاوره آنلاین با دکتر احمد کاویانی در سامانه روبان
       
آدرس وب سایت: www.rubanapp.com 
آدرس اینستاگرام: @ruban_app 
حذف شیمی درمانی در برخی از انواع سرطان پستان در مراحل اولیه
بر طبق تحقیق جدید با عنوان مطالعه TAILORx و نیز توصیه انجمن جراحان پستان آمریکا، می توان شیمی درمانی را از روشهای درمانی سرطان پستان که در مراحل اولسه تشخیص داده میشود به ویژه در افراد بالای 50 سال حذف کرد....
1397/3/18   0

مطالعه TAILORx:

پژوهشگران می‌گویند که حدود هفتاد درصد زنان مبتلا به مراحل اولیه شایعترین سرطان پستان ممکن است از "درد و رنج شیمی درمانی" خلاص شوند. این نتیجه‌گیری از بررسی یک آزمایش ژنتیکی حاصل شده که میزان خطر تومور را تخمین می‌زند. پزشکان متخصص سرطان می‌گویند که این یافته تازه شیوه درمان را در مراکز درمانی بریتانیا از روز دوشنبه چهارم ژوئن تغییر خواهد داد به این معنا که زنانی که در این گروه قرار گیرند فقط با عمل جراحی و هورمون‌درمانی مداوا می‌شوند.

شیمی درمانی اغلب بعد از جراحی و برای کم کردن خطر بازگشت سرطان یا گسترش آن به بخش های دیگر بدن انجام می‌شود اما این داروهای سمی عوارض جانبی آزاردهنده‌ای دارند، از حالت تهوع و خستگی مفرط تا ناباروری و درد دائمی اعصاب. شیمی درمانی در موارد نادر باعث بیماری‌های قلبی و حتی در مواردی باعث سرطان خون می‌شود.

دانشمندان در این تحقیق، ده هزار و دویست و هفتاد و سه زن را با یک آزمایش بررسی کردند.  در حال حاضر به زنانی که این آزمایش خطر کمی را نشان می‌دهد گفته می‌شود که نیازی به شیمی درمانی ندارند و به کسانی که نتیجه آزمایششان خطر بیشتری را نشان می‌دهد گفته می‌شود که حتما شیمی درمانی لازم دارند.  اما در اغلب زنان نتیجه آزمایش خطر را متوسط نشان میدهد که دقیقا مشخص نیست آنها چه باید بکنند.

آمار ارائه شده در بزرگترین نشست پزشکان متخصص و پژوهشگران سرطان در شیکاگوی آمریکا نشان می‌دهد که نتیجه درمان این گروه از بیماران با شیمی درمانی و بدون شیمی درمانی یک اندازه است؛ کسانی که تا ۹ سال پس از درمان سرطان زنده مانده‌اند بدون شیمی درمانی ۹۳.۹ درصد و با شیمی درمانی ۹۳.۸ درصد بوده است. این آمار به ویژه در مورد افراد بالای 50 سال بیشتر نشان دهنده امکان حذف شیمی درمانی است.

 این تحقیق که مرکز تحقیقات سرطان آلبرت آینشتاین در شهر نیویورک انجام داده، پیشرفت مهمی در درمان سرطان محسوب می‌شود و می‌تواند هزینه درمان را کاهش و شیوه درمان را تغییر دهد.

این خبر بسیار بزرگی است و یک تغییر بنیادین در درمان زنانی است که در مراحل اولیه سرطان پستان هستند. تخمین ‌زده میشود که به خاطر نتایج این پژوهش هزاران زن در دنیا برای درمان نیازی به شیمی درمانی نداشته باشند.  این تحقیق مختص مراحل اولیه انواعی از سرطان پستان است که با هورمون درمانی معالجه می‌شوند و سرطان هنوز به غدد لنفاوی سرایت نکرده باشد.

 افراد دارای ژن‌های معیوب BRCA1 و BRCA2 که باعث افزایش سرعت و رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند مشمول نتایج این تحقیق نمی‌شوند.

به عنوان بیمار وقتی درمان را شروع میکنید می توانید از تیم درمانی بخواهید که آیا مشمول این نتایج این مطالعه میشوید یا خیر.

 

  مرجع خبر: با استفاده از خبری از bbc.com
  
  
نظرات کاربران:
شما هم نظر خود را مطرح کنید:
نام(اختیاری):
آدرس پست الکترونیکی(اختیاری):